TICKETS

Doors Open at 7:00AM

General Admission $10
Table seats $25
To purchase Table Seat Tickets please call 801 404 5300

General Admission Tickets available at the entrance to the event

8:00 AM       Welcome

8:02 AM       1st Round          Pre-Championship Ballroom  (W,T,Q)
8:11 AM       1st Round          High School – Syllabus Ballroom  (W,Q)
8:19 AM       Quarterfinal        Junior High School – Syllabus American  (F,CC)
8:26 AM       Quarterfinal        Youth Pre-Championship Ballroom  (W,T,Q)
8:36 AM       Quarterfinal        High School – Syllabus Ballroom  (W,Q)
8:40 AM       Quarterfinal        Pre-Championship Ballroom  (W,T,Q)
8:46 AM       Semifinal            Junior High School – Syllabus American  (F,CC)
8:50 AM       Semifinal            Youth Pre-Championship Ballroom  (W,T,Q)
8:56 AM       Semifinal            High School – Syllabus Ballroom  (W,Q)
9:00 AM       Semifinal            Pre-Championship Ballroom  (W,T,Q)
9:06 AM       Final                   Elementary School – Newcomer American  (SW)
9:08 AM       Final                   Junior High School – Syllabus American  (F,CC)
9:13 AM       Final                   Youth Pre-Championship Ballroom  (W,T,Q)
9:18 AM       Final                   High School – Syllabus Ballroom  (W,Q)
9:23 AM       Final                   Pre-Championship Ballroom  (W,T,Q)

9:28 AM       Awards: Elementary, Jr High, and High School Syllabus, Youth & PC Ballroom

9:38 AM       Quarterfinal        Junior High School – Syllabus Latin  (S,R)
9:46 AM       1st Round          Pre-Championship Smooth  (W,T,F)
9:55 AM       Quarterfinal        Youth Pre-Championship Smooth  (W,T,F)
10:05 AM     Quarterfinal        High School – Newcomer American  (SW)
10:10 AM     Quarterfinal        Pre-Championship Smooth  (W,T,F)
10:15 AM     Semifinal            Junior High School – Syllabus Latin  (S,R)
10:20 AM     Semifinal            Youth Pre-Championship Smooth  (W,T,F)
10:25 AM     Semifinal            Elementary School – Syllabus American  (F,CC)
10:30 AM     Semifinal            High School – Newcomer American  (SW)
10:33 AM     Semifinal            Pre-Championship Smooth  (W,T,F)
10:38 AM     Final                   Junior High School – Syllabus Latin  (S,R)
10:43 AM     Final                   Youth Pre-Championship Smooth  (W,T,F)
10:48 AM     Final                   Elementary School – Syllabus American  (F,CC)
10:53 AM     Final                   High School – Newcomer American  (SW)
10:55 AM     Final                   Pre-Championship Smooth  (W,T,F)

11:01 AM     Awards: Elementary, Jr High, and High School Syllabus, Youth & PC Smooth

11:11 AM     Quarterfinal        Junior High School – Syllabus Ballroom  (W,Q)
11:18 AM     Quarterfinal        High School – Syllabus American  (F,CC)
11:25 AM     Quarterfinal        Youth Smooth  (W,T,F,VW)
11:38 AM     Semifinal            Junior High School – Syllabus Ballroom  (W,Q)
11:42 AM     Semifinal            High School – Syllabus American  (F,CC)
11:47 AM     Semifinal            Youth Smooth  (W,T,F,VW)
11:54 AM     Final                   Elementary School – Syllabus Latin  (S,PD)
11:58 AM     Final                   Junior High School – Syllabus Ballroom  (W,Q)
12:02 PM     Final                   High School – Syllabus American  (F,CC)
12:07 PM     Final                   Youth Smooth  (W,T,F,VW)

12:16 PM     Awards: Elementary, Jr High, and High School Syllabus, Youth Smooth

12:25 PM     1st Round          High School – Syllabus Latin  (S,R)
12:35 PM     1st Round          Pre-Championship Latin  (CC,S,R)
12:49 PM     Quarterfinal        Youth Pre-Championship Latin  (CC,S,R)
12:59 PM     Semifinal            Junior High School – Newcomer American  (SW)
1:02 PM       Quarterfinal        High School – Syllabus Latin  (S,R)
1:09 PM       Quarterfinal        Pre-Championship Latin  (CC,S,R)
1:19 PM       Semifinal            Youth Pre-Championship Latin  (CC,S,R)
1:24 PM       Final                   Junior High School – Newcomer American  (SW)
1:27 PM       Semifinal            Elementary School – Syllabus Ballroom  (W,Q)
1:31 PM       Semifinal            High School – Syllabus Latin  (S,R)
1:36 PM       Semifinal            Pre-Championship Latin  (CC,S,R)
1:41 PM       Final                   Youth Pre-Championship Latin  (CC,S,R)
1:47 PM       Final                   Elementary School – Syllabus Ballroom  (W,Q)
1:51 PM       Final                   High School – Syllabus Latin  (S,R)
1:56 PM       Final                   Pre-Championship Latin  (CC,S,R)

2:01 PM       Awards: Elementary, Jr High, and High School Syllabus, Youth & PC Latin

2:11 PM       Final                   Junior Ballroom Formation  (STM)
2:29 PM       Final                   Youth Ballroom Formation  (STM)
3:04 PM       Final                   Pre-Teen Ballroom Formation  (STM)

3:09 PM       Awards: Pre-Teen, Junior, and Youth Ballroom Formation Teams

3:19 PM       Quarterfinal        Youth Ballroom  (W,T,VW,F,Q)
3:35 PM       Final                   Junior I & II Rhythm  (CC,SW,M)
3:40 PM       Semifinal            Youth Ballroom  (W,T,VW,F,Q)
3:49 PM       Final                   Pre-Teen I & II Ballroom  (W,T,VW,F,Q)
3:59 PM       Final                   Youth Ballroom  (W,T,VW,F,Q)

4:10 PM       Awards: Pre-Teen Ballroom, Youth Ballroom, Junior Rhythm

4:17 PM       Final                   Junior Latin Formation  (LM)
4:38 PM       Final                   Youth Latin Formation  (LM)
5:13 PM       Final                   Pre-Teen Latin Formation  (LM)

5:21 PM       Awards: Pre-Teen, Junior, and Youth Latin Formation Teams

5:30 PM       Quarterfinal        Youth Latin  (CC,S,R,PD,J)
5:45 PM       Final                   Pre-Teen I & II Latin  (CC,S,R,PD,J)
5:56 PM       Semifinal            Youth Latin  (CC,S,R,PD,J)
6:04 PM       Final                   Amateur Rhythm  (CC,R,SW,B,M)
6:15 PM       Final                   Youth Latin  (CC,S,R,PD,J)

6:25 PM       Awards: Pre-Teen Latin, Youth Latin, Amateur Rhythm

6:30 PM       Break

6:50 PM       1st Round          Novice Ballroom  (W,Q)
7:00 PM       Quarterfinal        Amateur Ballroom  (W,T,VW,F,Q)
7:16 PM       Quarterfinal        Novice Ballroom  (W,Q)
7:23 PM       Introductions of officials
7:28 PM       Semifinal            Amateur Ballroom  (W,T,VW,F,Q)
7:36 PM       Final                   Junior I & II Smooth  (W,T,F,VW)
7:46 PM       Semifinal            Novice Ballroom  (W,Q)
7:50 PM       Final                   Amateur Ballroom  (W,T,VW,F,Q)
8:00 PM       Final                   Novice Ballroom  (W,Q)

8:05 PM       Awards: Junior Smooth, Novice Ballroom, Amateur Ballroom

8:12 PM       1st Round          Novice Smooth  (W,F)
8:19 PM       Quarterfinal        Junior I & II Latin  (CC,S,R,PD,J)
8:34 PM       Quarterfinal        Amateur Smooth  (W,T,F,VW)
8:47 PM       Quarterfinal        Novice Smooth  (W,F)
8:51 PM       Semifinal            Junior I & II Latin  (CC,S,R,PD,J)
9:00 PM       Semifinal            Amateur Smooth  (W,T,F,VW)
9:07 PM       Semifinal            Novice Smooth  (W,F)
9:11 PM       Final                   Junior I & II Latin  (CC,S,R,PD,J)
9:22 PM       Final                   Amateur Smooth  (W,T,F,VW)
9:31 PM       Final                   Novice Smooth  (W,F)

9:35 PM       Awards: Junior Latin, Novice Smooth, Amateur Smooth

9:42 PM       1st Round          Novice Latin  (S,R)
9:52 PM       Quarterfinal        Amateur Latin  (CC,S,R,PD,J)
10:07 PM     Quarterfinal        Novice Latin  (S,R)
10:15 PM     Semifinal            Amateur Latin  (CC,S,R,PD,J)
10:23 PM     Final                   Junior I & II Ballroom  (W,T,VW,F,Q)
10:34 PM     Semifinal            Novice Latin  (S,R)
10:38 PM     Final                   Amateur Latin  (CC,S,R,PD,J)
10:48 PM     Final                   Novice Latin  (S,R)

10:53 PM     Awards: Junior Ballroom, Novice Latin, Amateur Latin

11:00 PM     End of 2018 Utah DanceSport Challenge